Nádražní 704, Počátky

|

  info@chirurgiepocatky.cz

|

  +420 565 495 006

Chirurgická ambulance Počátky > KLINICKÉ SLUŽBY > Ošetření úrazů a jiných akutních stavůChirurgická ambulance Počátky

Ošetření úrazů a jiných akutních stavů

Otevřená poranění je nutno akutně chirurgicky ošetřit. Nejprve musíme dosáhnout znecitlivění, klademe velký důraz na to, aby pacient netrpěl žádnou bolestí. Používáme lokální anestezii, kdy se anestetikum vpraví tenkou jehlou do okolí rány. V případě většího poranění ruky používáme tzv. zápěstní blok (wrist block), kdy se anestetikum podá do blízkosti hlavních nervů v rovni zápěstí a ruka je poté zcela znecitlivělá. Také můžeme podat analgetikum a/nebo sedativum k tomu navíc celkově. Ránu pak důkladně vyčistíme, prohlédneme a vše poraněné spravíme. Věnujeme se poraněním všech částí těla. V případě poranění ruky máme ale možnosti výrazně rozšířené.

U zavřených poranění zhodnotíme, zda je nutná repozice - srovnání zlomeniny nebo vykloubení. Pokud ano - opět v důkladné anestezii zlomeninu  srovnáme a zafixujememe buď sádrou nebo některým modernějším materiálem a odesíláme k RTG kontrole. Fixaci a znehybnění končetin používáme někdy i u poranění vazů, šlach a nervů. Používáme také ortézy, kde je zde k dispozici velký sortiment. Úrazy velké, jejichž ošetření je nad možnosti našeho pracoviště, posíláme po primárním ošetření a odstranění bolesti na jiná pracoviště, kde vše předem dojednáme a telefonicky domluvíme.

Obdobně akutně - tedy ihned je nutné chirurgicky ošetřovat i jiné stavy než úrazy - například různá zánětlivá onemocnění.

Pacienty s bolestmi břicha klinicky vyšetříme, případně doplníme odběry krve, RTG a je-li třeba domluvíme UZ či jiná grafická nebo endoskopická vyšetření. Posoudíme závažnost stavu a v indikovaném případě odešleme k hospitalizaci. Méně závažné stavy zaléčíme vhodnými léky.
Všichni tito pacienti s akutními stavy mají vždy v čekárně přednost před ostatními.